MEDIA RELEASE: Alain Masson to be Inducted into The Yukon Sports Hall of Fame; Major Award Nominees Announced

Nov 20, 2013

FOR IMMEDIATE RELEASE

Alain Masson to be Inducted into The Yukon Sports Hall of Fame; Major Award Nominees Announced

Alain Masson will be inducted into the Yukon Sport Hall of Fame at the Sport Yukon Awards Night on Thursday, November 28, at 6:30pm at the Westmark Whitehorse. Masson has provided unparalleled leadership in developing cross-country skiing in the Yukon.  His dedication to coaching athletes is manifested in the significant number of high calibre national and international skiers who call Yukon home. Following a distinguished career as an athlete that included three Olympic appearances as a skier and a cyclist, Alain joined Cross Country Yukon as head coach and Sport Coordinator in 1996.  One of his proudest accomplishments was coaching an unprecedented five of our Yukon athletes to spots on the sixteen-member Team Canada at the 2012 World Junior & U23 Championships.

The Major Award nominees have also been announced, and there is no shortage of accomplishments among those who are up for the prestigious honours:

Coach of the Year
1) Russ Tait (Volleyball Yukon)
– Coached Canada Summer Games Men’s Volleyball Team, defeating Team PEI twice at the 2013 Canada Summer Games
– Took Team Newfoundland to a 5th set at the Games

Administrator of the Year
1) Leslie Gomm (Yukon Soccer Association)
– Manager: 2013 Canada Summer Games Ladies Team
– Registrar: Yukon Strikers Soccer Club

2) Geoff Woodhouse (Yukon Soccer Association)
– President of Whitehorse Minor Soccer
– Runs Competitive Co-ed League, Referee for over 10 years

National/Territorial Male Athlete of the Year
1) Thomas Scoffin (Yukon Curling Association)
– First Team All-Star Skip at 2013 Canadian Junior Curling Championships
– Silver Medal at 2013 M&M Meat Shops Canadian Juniors

2) Logan Roots (Athletics Yukon)
– First Yukoner in Athletics to ever reach a final (1500m at Canada Summer Games)
– Winner of Jack Brow Meet (1500m and 5000m events)

3) Knute Johnsgaard (Cross Country Yukon)
– 1st, 15km Classic, NORAM Cup
– 1st, U23 Aggregate, Nationals

National/Territorial Female Athlete of the Year
1) Kendra Murray (Cross Country Yukon)
– Gold Medal, Eastern Canadian Championships
– Silver Medal, National Canadian Championships

2) Rachel Pettitt (Arctic Edge Skating Club)
– BC/YT Super Series Pre Novice Champion
– 4th Place at Skate Canada Challenge

3) Chelsea Duncan (Yukon Curling Association)
– First All-Star at the third position at the M&M Meat Shops Canadian Junior Championships, curling an average of 77%, 5% above the next best average
– Team placed 4th at M&M Meat Shops Canadian Juniors, qualified for tie-breaker

4) Sarah Koltun (Yukon Curling Association)
– Second All-Star Skip (tied for first in shooting percentage) at M&M Meat Shops Canadian Junior Championships
– Team placed 4th at M&M Meat Shops Canadian Juniors, qualified for tie-breaker

International Male Athlete of the Year
1) Graham Nishikawa (Cross Country Yukon)
– Qualified for World Championships Team
– Three Victories on NorAM Circuit

2) Trevor Bray (Yukon Orienteering Association)
– Silver at Canadian Championships—Sprint
– Silver at Canadian Championships—Middle

International Female Athlete of the Year
1) Emily Nishikawa (Cross Country Yukon)
– Gold in World Junior U23 Trials – 10km Skate
– Gold in Haywood NorAM Canada Cup – 10km Skate

2) Kendra Murray (Yukon Orienteering Association)
– Gold in Canadian Championships – Middle
– Gold in Canadian Championships – Long

Team of the Year
1) Canada Summer Games Men’s Volleyball Team (Volleyball Yukon)
– Twice defeated Team PEI at the 2013 Canada Summer Games
– Took Team NL to a 5th set at the Games

2) Yukon Junior Selects (Senior Metro League)
– Champions – Alaska Airlines Cup U11 Open 2013
– 2nd at Wesburn Thanksgiving Tournament U12

3) Team Koltun (Yukon Curling Association)
– 4th at M&M Meat Shops Canadian Juniors, qualified for tie-breaker
– 3rd at the Kamloops Crown of Curling World Curling Tour Adult Bonspiel

Evening proceedings will begin with the distribution of Active Member Awards. The awards are an opportunity for Sport Yukon members to recognize athletes, coaches and contributors who have made a difference with outstanding performances in their respective disciplines over the course of the year. In addition, Recreation and Parks Association of the Yukon will present Awards of Recognition, and the Government of Yukon will present Awards of Excellence and Awards of Recognition.

-30-

CONTACT:

Kevin Patterson
Marketing, Communications, and Events Coordinator
Sport Yukon
867-393-8334
kpatterson@sportyukon.com